המאזין http://www.listener.co.il בלוג אינדי Tue, 24 Apr 2018 11:20:05 +0000 he-IL hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.9.5 14274805 המאזין ברדיו 231: יום העצמאות http://www.listener.co.il/posts/radio-231/ http://www.listener.co.il/posts/radio-231/#respond Tue, 24 Apr 2018 11:16:48 +0000 http://www.listener.co.il/?p=9285 שעה של מוזיקה ישראלית עצמאית לכבוד יום העצמאות: איפשהו - הסרט נגמר, הסרט לא נגמר רגל סברס - מה שזה […]

הפוסט המאזין ברדיו 231: יום העצמאות הופיע ראשון בהמאזין

]]>

שעה של מוזיקה ישראלית עצמאית לכבוד יום העצמאות:

 1. איפשהו - הסרט נגמר, הסרט לא נגמר
 2. רגל סברס - מה שזה
 3. מיטללה - בליל
 4. Document - Alice
 5. הילה רוח - מוזיקה לפרסומות
 6. רייסקינדר - אוי
 7. רועי גליק - לא נעים
 8. DEAF CHONKY - Kosta Kaplan
 9. Dane Joe - Down and out in Jerusalem and Berlin
 10. Daniela Orvin - Music for Sad Films
 11. יעל איזנברג - עד קו כאב
 12. סילבי ז'אן - נשרוף
 13. Afor Gashum - The Coldest Light
 14. Double Jackal - Insomnia
 15. Sefi Zisling - Dream Walk

התוכנית משודרת ברדיו הבינתחומי בימי חמישי 20:00

הפוסט המאזין ברדיו 231: יום העצמאות הופיע ראשון בהמאזין

]]>
http://www.listener.co.il/posts/radio-231/feed/ 0 9285
אינטרו 90: תומר ברוך - מקצבים ללא פעמה ומלודיות קאסיו http://www.listener.co.il/posts/tomer-baruch-intro/ Sun, 08 Apr 2018 13:53:41 +0000 http://www.listener.co.il/?p=9266 תומר ברוך נשמע כמו שם של עוד זמר/יוצר עם גיטרה אקוסטית ושירים על מישהי שעזבה אותו, אבל תומר ברוך הוא […]

הפוסט אינטרו 90: תומר ברוך - מקצבים ללא פעמה ומלודיות קאסיו הופיע ראשון בהמאזין

]]>

תומר ברוך נשמע כמו שם של עוד זמר/יוצר עם גיטרה אקוסטית ושירים על מישהי שעזבה אותו, אבל תומר ברוך הוא למעשה הקלידן מהרכב הגרוב Crunch 22. בתור אומן סולו, הוא בוגר בית הספר לסונולוגיה בהאג ועושה בהתאם אלקטרוניקה ניסיונית. לאחרונה הוא הוציא את האלבום האמביינטי "Subterranean Currents" שעוסק במי תהום, ואכן אפשר לשמוע בו את הזרימה המיימית מתחת לאדמה בזכות מקלדות קאסיו וסימפולים.

1. מי אתה?

תומר ברוך.

2. מאיפה אתה ואיך התחלת לעשות מוזיקה?

אני במקור מישוב קטן בצפון הארץ. יש תמונות שלי מגיל שנה-שנתיים מנסה לנגן על הפסנתר שהיה לנו בבית אז אפשר לומר שהתחלתי אז.

3. איך אתה מתאר את המוזיקה שלך?

לואו פיי/דאון טמפו/אמביינט אלקטרוניקה. סאונדסקייפים דיגיטליים, מקצבים ללא פעמה ומלודיות קאסיו.

4. כיצד בחרת בשם הבמה שלך?

חיפשתי שם במה שלא מתחרז עם תומר ברוך אבל כל שם שהצלחתי לחשוב עליו התחרז עם תומר ברוך. בסוף מצאתי את השם "תומר ברוך" שלא מתחרז עם תומר ברוך כי מילה לא מתחרזת עם עצמה.

5. מה אתה שואף לעשות מבחינה מוזיקלית?

באלבום הנ"ל התחלתי משני רעיונות שהיו לי. הראשון זה רעיון שאני מסתובב איתו כבר כמה זמן שאפשר לקרוא לו "גרוב ללא פעמה": מקצבים שיש להם מין פלואו או תחושה של התקדמות אבל הם לא מחזוריים (במקרה הזה רובם מבוססים על קצב של דיבור). הרעיון השני היה מבחינת הסאונד: סימפלתי כל מיני צעצועים ואורגניות וניסיתי לראות כמה רחוק אפשר לקחת את הסאונד שלהם אבל ככה שעדיין יישאר בו משהו מהגוון המקורי. ככה בניתי מין מערכת שנותנת לי לשחק עם שני הדברים האלה במקביל ועליה הקלטתי את כל האלבום.

6. מה אתה עושה חוץ מלנגן?

אני גולל הרבה בפייסבוק.

7. ממה אתה מושפע?

אני מושפע מאוד ממזג האוויר. אני מאוד אוהב ימים בהירים וקרירים או לחילופין ימים סגריריים וקרירים. בגלל זה אני גר כרגע בהולנד, כי יש שם יותר משניהם. אני גם מושפע מאוד מיופי. אני אוהב דברים יפים וגם דברים לא כ"כ יפים וגם דברים שהם כ"כ מכוערים עד שהם כבר יפים עוד פעם.

8. איזה אלבום היית לוקח לנסיעה בכיוון אחד למאדים?

השאלה הזאת הכניסה אותי לסטרס נפשי יותר מכל שאלה אחרת בשאלון הזה. רק לדמיין שאני אצטרך לנסוע למאדים עם אלבום אחד בלבד גורם לי לקוצר נשימה קל ולכן אעבור לשאלה הבאה.

9. איזה אלבום היית מוחק מדפי ההיסטוריה האנושית?

למה למחוק יש מספיק הארדיסק לכולם. בכל מקרה אם כבר יש מוזיקה שאני מדי פעם רוצה למחוק זו מוזיקה ישנה שלי. לפעמים אני נתקף בחרדה, מסתובב באינטרנט בלילה ומנסה למחוק דברים שעשיתי פעם ועדיין מסתובבים בכל מיני שרתים נידחים.

10. איזה אמן היית רוצה לחמם ולמה?

פעם נקלעתי בטעות להופעה של Humcrush - דואו קלידים-תופים נורווגי של פרי ג׳אז/אמביינט אלקטרוניקה ואחת ההופעות הכי טובות שראיתי בחיים. אחר כך שמעתי את האלבומים שלהם שהם גם מגניבים אבל ממש לא דומים אז אני לא יודע אם ההופעה שראיתי הייתה מייצגת או לא. אם לא זה הייתי שמח לחמם את Supersilent שזו להקה אחרת של אותו קלידן ויש גם בה את האלמנט האלכימי הזה של מוזיקה שהיא אבסטרקטית, בלי ממש קצב או מלודיה או הרמוניה ולמרות זאת מצליחה מדי פעם לרגש אותי עד דמעות.

11. מה עוד תרצה להוסיף, בלי קלישאות או קידום עצמי?

אני לא לוקח אחריות על אף מילה שנכתבה פה.

הופעות קרובות:
23.4, המזקקה, ירושלים

הפוסט אינטרו 90: תומר ברוך - מקצבים ללא פעמה ומלודיות קאסיו הופיע ראשון בהמאזין

]]>
9266
המאזין ברדיו 230: ספיישל איפשהו http://www.listener.co.il/posts/radio-230/ Wed, 04 Apr 2018 13:50:40 +0000 http://www.listener.co.il/?p=9259 שעה עם איפשהו באולפן לכבוד שחרור "איפשהו הסרט" כולל השמעת האי פי במלואו ושיחות על ג'אז והבס של הסמית'ס. איפשהו […]

הפוסט המאזין ברדיו 230: ספיישל איפשהו הופיע ראשון בהמאזין

]]>

שעה עם איפשהו באולפן לכבוד שחרור "איפשהו הסרט" כולל השמעת האי פי במלואו ושיחות על ג'אז והבס של הסמית'ס.

 1. איפשהו - בנסיעה
 2. איפשהו - הסרט נגמר, הסרט לא נגמר
 3. The Bad Plus - Knows The Difference
 4. איפשהו - ליברמן
 5. Azumaa Sobi - Motomeko No Uta
 6. איפשהו - קצת לפני
 7. The Smiths - This Charming Man
 8. This Heat - Paper Hats
 9. איפשהו - לכו
 10. Napalm Death - Confirm Or Die
 11. איפשהו - תל אביב

התוכנית משודרת ברדיו הבינתחומי בימי חמישי 20:00

הפוסט המאזין ברדיו 230: ספיישל איפשהו הופיע ראשון בהמאזין

]]>
9259
הגרלה: "זועם ומהופנט" של רייסקינדר בויניל http://www.listener.co.il/posts/ryskinder-vinyl-giveaway/ Mon, 02 Apr 2018 13:29:21 +0000 http://www.listener.co.il/?p=9248 שום דבר לא השתנה אצל רייסקינדר - והכל השתנה. אלבומו האחרון "זועם ומהופנט" ממשיך את הקו של פופ אקלקטי ואבסטרקטי […]

הפוסט הגרלה: "זועם ומהופנט" של רייסקינדר בויניל הופיע ראשון בהמאזין

]]>

שום דבר לא השתנה אצל רייסקינדר - והכל השתנה. אלבומו האחרון "זועם ומהופנט" ממשיך את הקו של פופ אקלקטי ואבסטרקטי בעת ובעונה אחת, עם סלוגנים מיידים כמו "אם אתה נרקומן של כסף לך להזדיין". לפעמים הוא נשמע יותר כמו בק מודל 96', לפעמים כמו אוהד פישהוף הדור הבא, לפעמים עם יותר ביט, לפעמים עם יותר גיטרות. זה גם חדש וגם ישן ומי שהיה בקטע ימשיך להיות, ומי שלא אז לא - זה הקטע.

בכל מקרה, רייסקינדר ישיק את "זועם ומהופנט" ביום שבת 7.4 בבארבי, ולכבוד האירוע אנחנו מגרילים עותק של האלבום בויניל! איך זוכים? נכנסים לסטטוס ההגרלה בעמוד של המאזין (מיד יפורסם), משתפים את הפוסט ורושמים בתגובה ציטוט משיריו של רייסקינדר. הזוכה יוגרל אקראית מבין המשתתפים ויקבל הודעה בפייסבוק ביום שלישי 3.4 בשעה 12:00.

הפוסט הגרלה: "זועם ומהופנט" של רייסקינדר בויניל הופיע ראשון בהמאזין

]]>
9248
אינטרו 89: איימי מקנייט - הכל מגיע מהים http://www.listener.co.il/posts/amy-mcknight-intro/ Sun, 01 Apr 2018 14:28:28 +0000 http://www.listener.co.il/?p=9240 ראיתי את הזמרת/יוצרת איימי מקנייט במקום לא ברור בתל אביב, מרכז ניאו-יהודי שכזה על גבול יפו שמארח הופעות בקומת הגג. […]

הפוסט אינטרו 89: איימי מקנייט - הכל מגיע מהים הופיע ראשון בהמאזין

]]>

ראיתי את הזמרת/יוצרת איימי מקנייט במקום לא ברור בתל אביב, מרכז ניאו-יהודי שכזה על גבול יפו שמארח הופעות בקומת הגג. הרגשתי שיש לה נוכחות חזקה ומסתורית, שיש לה סיפור לספר וקול חרוך כדי לספר אותו. אולי זה בגלל שהיא מגיעה מאוסטרליה, מולדתו של מספר הסיפורים האלמותי ניק קייב, אך התחושה היא שזה הולך הרבה יותר עמוק מזה. היא תשיק את אלבום הבכורה עם הלהקה שלה ביוני, אז כנראה שאנחנו הולכים לגלות.

1. מי את?

איימי מקנייט, מוזיקאית ומלחינה אוסטרלית. חיה ויוצרת בישראל עם הלהקה שלי Shipyard. אנחנו עושים בלוז-רוק אלטרנטיבי ומשיקים בקרוב את האלבום הראשון שלנו "The Captain", שיופץ דרך קמע ביוני הקרוב.

2. מאיפה את ואיך התחלת לעשות מוזיקה?

גדלתי בעיירת חוף, צפונית לסידני. זה אזור יפיפה, מוקף טבע מדהים. למזלי ההורים שלי דחפו אותי ללמוד לנגן פסנתר, קלרינט וסקסופון. נהניתי ללמוד לנגן אבל רק כשמצאתי את הגיטרה, בערך בגיל 15, הרגשתי שמצאתי את הכלי שלי. לקח לי אפילו יותר זמן למצוא את הקול שלי. מצאתי אותו כשהתחלתי להרגיש שיש לי מחשבות והשקפות שאני רוצה לחלוק עם אנשים, הקול הגיע יחד עם המילים שכתבתי.

3. איך את מתארת את המוזיקה שלך?

אפשר לקרוא לזה בלוז-פולק אלטרנטיבי. כשאני מופיעה לבד אני נוטה יותר לכיוון מוזיקת קאנטרי וכשאני עם ההרכב זה יותר בסגנון בלוז-רוק.

4. כיצד בחרת בשם הבמה שלך?

חשבתי בעבר לבחור לעצמי שם במה כדי ליצור הפרדה מהזהות הפרטית שלי. אבל חששתי שאתפשר על החזון האמנותי אם לא אשתמש בשמי. אני מנסה להישאר אותנטית, זה חלק גדול ממה שאני מכניסה לתוך המוזיקה שלי. הבחירה בשם של הלהקה Shipyard מבטאת את הקשר לשורשים שלי. כל הבחירות האמנותיות שלי בפרויקט הזה - הוידאו-ארט בזמן המופע, העיצוב של האלבום - כולם מתקשרים לדבר שהכי מעורר בי השראה: הים.

5. מה את שואפת לעשות מבחינה מוזיקלית?

להוציא אלבום זה משהו שרציתי לעשות מאז שאני נערה. השקעתי הרבה זמן ואנרגיה בכדי להיות חלק מעולם המוזיקה הישראלי. הגעתי לכאן שש פעמים במהלך עשר שנים וזה אפשר לי לשתף פעולה עם הרבה אמנים ישראלים מרשימים. הפרויקט הנוכחי שלי "The Captain" הוקלט בסטודיו המזקקה הירושלמי ובאקדמיה לאמנות ומחול בירושלים. אני אוהבת לשתף פעולה עם הקהילה המקומית, כך שכל הידע והיצירתיות הזמינים תומכים בקהילה המקיפה אותם. אני מאוד מסופקת מאיך שנשמע האלבום ומכמות המוזיקאים שנתנו את עצמם במלואם לתהליך ההקלטה שלו. החלום שלי הוא להמשיך לגדול ולהתפתח מוזיקלית ולשחרר דברים מעניינים בעתיד כדי לתת חוויה מלאה שגדלה ומהדהדת עם הקהל שלי.

6. מה את עושה חוץ מלנגן?

אני בונה דברים. יש לי תואר באמנות חזותית עם התמחות בפיסול אינסטליישן ופרפורמנס. זה למעשה מה שהביא אותי לפה מלכתחילה, הגעתי לירושלים בשנת 2009 ללמוד סמסטר בבצלאל בתוכנית חילופי סטודנטים.

7. ממה את מושפעת?

אני אוהבת לראות הופעות חיות, להישטף עם הצלילים שאחרים יוצרים בהתאמה הרמונית. ראיתי את טימבר טימבר בבארבי בשנה שעברה וזאת היתה אחת ההופעות הכי מעוררות השראה שראיתי, הופעה אחרת שפתחה לי את הראש לכיוונים חדשים הייתה ההופעה של נייק קייב בנובמבר. חוויות כאלה מאוד משפיעות עליי.

8. איזה אלבום היית לוקחת לנסיעה בכיוון אחד למאדים?

פורטיסהד - Third.

9. איזה אלבום היית מוחקת מדפי ההיסטוריה האנושית?

אני חושבת שזה הכל עניין של טעם אישי. אני לא יכולה לחשוב על משהו שארצה למחוק, מישהו אולי יהנה ממנו.

10. איזה אמן היית רוצה לחמם ולמה?

טום וויטס/פי ג'יי הארווי. השניים המועדפים עליי, למרות שאני לא יכולה לדמיין כמה סטרס זה יהיה לעלות על הבמה לפניהם. זה יהיה אתגר אמיתי.

11. מה עוד תרצי להוסיף, בלי קלישאות או קידום עצמי?

אחת היצירות המועדפות עלי היא הנובלה של אלדוס האקסלי "אי". זהו מניפסט סוציולוגי חשוב, ממש רומן פוקח עיניים.

הופעות קרובות:
יום שבת 7.4 בהודנא, ת"א

הפוסט אינטרו 89: איימי מקנייט - הכל מגיע מהים הופיע ראשון בהמאזין

]]>
9240
המאזין ברדיו 229: אי סדר http://www.listener.co.il/posts/radio-229/ Wed, 28 Mar 2018 12:25:52 +0000 http://www.listener.co.il/?p=9233 שעה של מוזיקה אקלקטית בלי דיבורים מאי הסדר של Preoccupations (בתמונה), דרך הטכנו הדני המפמפם של Niki Istrefi ועד לריליס […]

הפוסט המאזין ברדיו 229: אי סדר הופיע ראשון בהמאזין

]]>

שעה של מוזיקה אקלקטית בלי דיבורים מאי הסדר של Preoccupations (בתמונה), דרך הטכנו הדני המפמפם של Niki Istrefi ועד לריליס מחודש של חלוצי הפוסט-רוק Bark Psychosis.

 1. Preoccupations - Disarray
 2. Moaning - Artificial
 3. GHOST SPELL - Glad To Be Dead
 4. Dull Company Myself - To Load the Feeling of a Trembling Whisper
 5. John Maus - The Combine
 6. Mule Driver - 303 day 2018
 7. Orphx - Blood In The Streets
 8. Niki Istrefi - Ending You
 9. Virginia Wing - The Female Genius
 10. Naive Set - Easy Jesus
 11. Jane Weaver - The Lightning Back
 12. Jeffrey Lewis - Williamsburg Will Oldham Horror
 13. איפשהו - תל אביב
 14. Bark Psychosis - Miss Abuse

התוכנית משודרת ברדיו הבינתחומי בימי חמישי 20:00

הפוסט המאזין ברדיו 229: אי סדר הופיע ראשון בהמאזין

]]>
9233
המאזין ברדיו 228: סט טכנו עם Iris Santo http://www.listener.co.il/posts/radio-228/ Tue, 20 Mar 2018 12:00:52 +0000 http://www.listener.co.il/?p=9221 יש לי מסורת חדשה להביא מדי חודש די ג'יי אהוב לאולפן, והפעם הזמנתי את הדי ג'יית/מפיקה הקנדית איריס סנטו לסט […]

הפוסט המאזין ברדיו 228: סט טכנו עם Iris Santo הופיע ראשון בהמאזין

]]>

יש לי מסורת חדשה להביא מדי חודש די ג'יי אהוב לאולפן, והפעם הזמנתי את הדי ג'יית/מפיקה הקנדית איריס סנטו לסט טכנו עמוק ואפל.

 1. Iris Santo - Disrupted Signal
 2. Psyk - Lowdown (Reprise)
 3. Dubfire & Miss Kittin - Ride (Solomun Remix)
 4. Gregor Tresher & Petar Dundov - Silo
 5. Laydee V - Loose Ends (Alexskyspirit Remix)
 6. Psyk - Lowdown (Reprise)
 7. Hunter Game - Genesis (Original Mix)
 8. Heiko Laux - Lucho, Pt. 1 (feat. Alexander Lukat)
 9. Billy Johnston - Haunting (Original Mix)
 10. Alderaan - Sequel
 11. Etapp Kyle - Quantum
 12. Tale Of Us & Vaal - Monument (Stephan Bodzin Remix)
 13. Karl Friedrich - Claps
 14. Petter B - Second Coming
 15. Avion - Centum (Blind Observatory Remix)

התוכנית משודרת ברדיו הבינתחומי בימי חמישי 20:00

הפוסט המאזין ברדיו 228: סט טכנו עם Iris Santo הופיע ראשון בהמאזין

]]>
9221
בכורה: איפשהו - איפשהו הסרט - עניין של חיים ומוות http://www.listener.co.il/posts/eifoshehu-debut/ Sun, 18 Mar 2018 10:00:56 +0000 http://www.listener.co.il/?p=9216 "איפשהו הסרט" הוא אי פי יוצא מן הכלל בנוף העכשווי. בעוד רוב הריליסים המקומיים מאוד נינוחים ורכרוכיים, איפשהו היא אחת […]

הפוסט בכורה: איפשהו - איפשהו הסרט - עניין של חיים ומוות הופיע ראשון בהמאזין

]]>

"איפשהו הסרט" הוא אי פי יוצא מן הכלל בנוף העכשווי. בעוד רוב הריליסים המקומיים מאוד נינוחים ורכרוכיים, איפשהו היא אחת מהלהקות היחידות שאפשר להרגיש אצלה תחושה של שליחות, שהמוזיקה שלהם זה עניין של חיים ומוות - ומבלי שהם יצטרכו להתבכיין על זה באיזה סטטוס בפייסבוק שמנסה לשכנע אותנו לתרום להדסטארט שלהם. זה מתחיל עם "בנסיעה" שמזכיר קצת את תערובת אסקוט, משהו בסווינג של השירה של שלושת חברי ההרכב וברוק הרזה והמדויק ובתחושה שיש פה נגנים ממש מוכשרים שלא מאוננים עלינו כדי להראות עד כמה הם טובים, כי הם אשכרה מזיינים. "הסרט נגמר, הסרט לא נגמר" מרחיב את פלטת הצבעים לכיוון הפוסט-פאנק הפרוגרסיבי של הרכבים כמו טלוויז'ן ואולי אפילו מידה של Rush אם הם היו דופקים מוהיקנים, רק עם שירה בעברית אבסטרקטית במיטב המסורת של נושאי המגבעת ("2000 עורבים קופצים ישר אל תוך הים / 500 דובים / 500 דובים"). "ליברמן" ממשיך עם הדקה ו-17 שניות הכי ענייניות וחדות שאפשר ואז לוחצים חזק על הברקס אל תוך הבלדה הפוסט-רוקית "קצת לפני" שמזכירה לי את יאפים עם ג'יפים. מעניין באמת שמדובר בהרכב תל אביבי, כי הם נשמעים ממש ירושלמים - קצת ווירדים ואאוטסיידרים וחתרניים שכאלה, גם בליריקה וגם במוזיקה. הדחיפות חוזרת ב-"לכו" האסימטרי והכל מסתיים עם קטע הפאנק האפוקליפטי "תל אביב" שמכריז על מות העיר בטרם עת בצעקה המשותפת "תל אביב שלי נפלה כבר!" בזמן שהגיטרות והקצב מדמים קריסה מוחלטת של מבני באוהאוס. כנראה שכבר לא הרבה ילדים מקימים להקות, אבל אם להקות הגיטרות רוצות לצאת מהסטלה שלהן ולהיות איכשהו רלוונטיות יותר מהאפליקציות, שידברו מיד עם הדילר של איפשהו.

"איפשהו הסרט" יושק ביום שלישי 20.3 בלבונטין 7 בת"א

הפוסט בכורה: איפשהו - איפשהו הסרט - עניין של חיים ומוות הופיע ראשון בהמאזין

]]>
9216
המאזין ברדיו 227: ספיישל לכבוד יום האישה http://www.listener.co.il/posts/radio-227/ Wed, 14 Mar 2018 16:26:11 +0000 http://www.listener.co.il/?p=9213 התלבטתי אם לשדר ספיישל לכבוד יום האישה. אני בכל מקרה מנגן מוזיקה ללא הבדלי מגדר/גזע/דת - העיקר שאני מתחבר למה […]

הפוסט המאזין ברדיו 227: ספיישל לכבוד יום האישה הופיע ראשון בהמאזין

]]>

התלבטתי אם לשדר ספיישל לכבוד יום האישה. אני בכל מקרה מנגן מוזיקה ללא הבדלי מגדר/גזע/דת - העיקר שאני מתחבר למה שאני שומע ולא אכפת לי מהשאר. אני משמיע יוצרות שאני אוהב באופן שוטף, אז השתמשתי ביום הזה פשוט בתור תירוץ כדי לקבץ לתוכנית חזקה אחת הרבה מוזיקאיות שהושמעו בתוכנית ושכיף להשמיע שוב.

 1. הילה רוח - מוזיקה לפרסומות
 2. Anna Burch - 2 Cool 2 Care
 3. Evans The Death - Catch Your Cold
 4. Priests - Nothing Feels Natural
 5. Slowdive - Don't Know Why
 6. REO - במקום אחר
 7. I Break Horses - You Burn
 8. Dane Joe - K hole
 9. Kedr Livanskiy - Za Oknom Vesna
 10. Katrin Lasko - See you in the morning
 11. יעל איזנברג - כל אחת
 12. מיטללה - כל המגירות
 13. Bela Tarr - Sway With Me
 14. Kelly Lee Owens - 8

התוכנית משודרת ברדיו הבינתחומי בימי חמישי 20:00

הפוסט המאזין ברדיו 227: ספיישל לכבוד יום האישה הופיע ראשון בהמאזין

]]>
9213
קין והבל 90210 בבארבי: עוצמתיים עד כדי פחד http://www.listener.co.il/posts/cain-vehevel-90210-barby-review/ Wed, 14 Mar 2018 16:08:23 +0000 http://www.listener.co.il/?p=9208 יש משהו מרגש באופן יוצא דופן בלהקה שעושה את המוזיקה שלה בשביל עצמה. זה דורש נכונות מוחלטת - כל חלקיק […]

הפוסט קין והבל 90210 בבארבי: עוצמתיים עד כדי פחד הופיע ראשון בהמאזין

]]>

יש משהו מרגש באופן יוצא דופן בלהקה שעושה את המוזיקה שלה בשביל עצמה. זה דורש נכונות מוחלטת - כל חלקיק של ספק, או של ניסיון לרצות ולספק דחף חיצוני יבלוט ישר. אותנטיות מוחלטת היא חסרת תנאים. קין והבל 90210 היא אחת מהלהקות היחידות בישראל שאותנטית באופן הזה ואי אפשר להתעלם מזה. אפשר להרגיש מרחק מהמוזיקה, מהבוטות ומהשוני, אבל לא מהייחודיות והכנות במוזיקה שלהם שעוצמתית, לרוב, עד כדי פחד.

הם הופיעו אמש בבארבי כחלק מערב משותף עם כוכב אניס, להקה שמגדירה את עצמה כ-"סרף רוק יווני" אבל בעצם נשמעת יותר כמו חלום קדחת אתני. חלום הקדחת של כוכב אניס הוא לא שלילי, אלא שהוא תקוע כל כך עמוק בנישה משל עצמו שזה או שאתה לגמרי איתו, או שבכלל לא. אין באמצע. במבט ראשון, נראה שלא יכול להיות שזה אמיתי. המוזיקה מזרחית-לכאורה, אבל בבירור מודעת ומתבוננת בעניין כאילו היה תופעה חברתית יותר מאשר סוגה מוזיקלית אמיתית. משהו בהתבוננות החלקית הזו לצד ההתבוססות חסרת הבושה במוזיקה מוביל לסוריאליזם בשיאו, עמוק בעמק המוזרות. לא ברור אם כבר שמעתי את המוזיקה הזו בקטעי יוטיוב ביסודי, או מה מקומה בבארבי לצד ההופעה של קין והבל שעתידה לבוא. אבל זה לא רע בהכרח: רקדניות בטן מסרטים ישנים בלופים צבעוניים על המסך, ריפים על בוזוקי, הגחכה ברורה של מה שהם עצמם עושים - הכל מודע וחביב, ואני אולי מפחד קצת אבל אני נהנה, בכל מקרה.

עם כל הכבוד לחוויה הספציפית של כוכב אניס, ניכר שהערב התנקז לכדי ההופעה של קין והבל. אחרי הפסקה של רבע שעה ווידאו אוטיסטי שהוקרן על המסך הקטן בצד הבמה, מה שנראה כמו סרט גמר פריפריאלי מיקום מקביל, הם עלו לבמה. "זה בא מלמעלה" התחיל והקהל שאג. המילים שלי לא ראויות לכוח שהיה על הבמה באותם הרגעים - זה היה קוסמי אחושרמוטה. כמו שקין והבל עצמם שואלים: "איך זה שמכשף פשוט מתחיל לרחף?". זה לא ברור, אבל הם ריחפו והם ריחפו בטירוף. לאורך השעתיים הבאות הם הריצו מעל ל-90% מהדיסקוגרפיה שלהם, שיר אחרי שיר אחרי שיר כאילו הם היו ילדים קטנים אחוזי דיבוק. ואכן היה משהו ילדי - לא ילדותי - בהופעה הזו. הורגש שהחברות הארוכה לאללה שלהם נוכחת בכל תו שהם ניגנו, כאילו זו אפילו לא היתה הופעה אלא שלושה חברים על במה שנלחמים על הזכות שלהם להתקיים. הם אף פעם לא נשמעו כל כך באזור הנוחות שלהם. המחויבות שלהם למוזיקה היתה מוחלטת עד כדי כך שהם לא היו צריכים את קהל. מבחינתם, כל שורה היא המנון - גם אלו שכל הקהל שואג בחזרה אליהם וגם אלו שאף אחד עדיין לא הכיר. הם הונעו מהאנרגיות של עצמם כמו מכונת תנועה מתמדת, האכילו את עצמם שוב ושוב, הלאה והלאה.

אבל מעבר להשתאות שלי אל מול הטכניקה המבעיתה שלהם והביצועים הוירטואזיים, בעיקר התרגשתי - לא רק נהניתי מהסאונד, שהיה מדהים מהרגיל, אלא שפתאום המסרים הכו בי באמת. על פני השטח נשמע שהמוזיקה של קין והבל מושתתת על אג'נדה אנטי-ממסדית אנטי-פופוליסטית כעוסה, אבל מבט מעמיק מוכיח שלעתים תכופות היא בעיקר נוגעת ברצון להיעשות אדם טוב יותר מתוך אותו הסחלה. "לוקח זמן להבין דברים", שאול זועק, לא בהכרח מתוך כעס אלא יותר מתוך קבלה. ב-"וידאודרום", כמו בסרט של דייויד קרוננברג, הקבלה של הבשר החדש יכולה גם להיקרא לא ככניעה אלא כהתעלות. לקח זמן - זה תמיד לוקח הרבה זמן - אבל קין והבל הם להקה בשיאה, וייקח זמן עד שהם ירדו ממנו.

הפוסט קין והבל 90210 בבארבי: עוצמתיים עד כדי פחד הופיע ראשון בהמאזין

]]>
9208