אינטרו 69: חומר אפל - אלקטרומנטיקה

צילום: יותם מנדה לוי

אסף אמדורסקי הפתיע בזמנו את הקהל כשעזב את הגיטרה ואימץ את הסינתי. מסתבר שגם לעירא נוסבאום, סולן/גיטריסט לילי פרנקו, יש פרויקט צד אלקטרוני בשם חומר אפל - חלק מגל של אלקטרוניקה חיה ששוטפים את חופי הארץ והעולם.

1. מי חברי הלהקה?

עירא נוסבאום ונדב דירקטור.

2. מאיפה אתם ואיך נפגשתם?

מתל אביב. נפגשנו בכיתה ד', כשעירא עבר לבית הספר גבריאלי. היינו בכיתות שונות. עירא היה בריון והציק לנדב בהפסקות. כשהגענו לחטיבה בתיכון עירוני א', נכנסו לאותה כיתה במגמת קולנוע. נדב פחד לדבר עם עירא במשך שלוש שנים, עד שעירא שם לב שנדב שומע את ג'טרו טל בדיסקמן ונהיינו חברים.

3. איך אתם מתארים את המוזיקה שלכם?

אנחנו עושים מוזיקה רומנטית, ילדותית, פופית ונוסטלגית. מוזיקה שאפשר לרקוד לה ולבכות בו זמנית. אנחנו קוראים לזה: אלקטרומנטיקה.

4. כיצד בחרתם בשם ההרכב?

האמת שהשם מצא אותנו. זה היה כשהיינו בדרך להופעה הראשונה שלנו בהרצליה. איחרנו בשעה ועירא נהג על כביש החוף במהירות של 130 קמ"ש. ברדיו ניגנו את ״גשם סגול״ של פרינס, כשלפתע ניידת משטרה אותתה לנו לעצור. אכלנו אותה. השוטר ניגש לחלון שלנו ואני התחלתי להתנצל, אבל הוא השתיק אותי ואמר לי להגביר. ביחד שתקנו ושמענו את השיר עד הסוף. כשהשיר נגמר השוטר אמר: "בואנה זה חומר חזק. חומר אפל, אבל חזק". למרות הרגע המרגש קיבלנו קנס של 1,000 שקל ולעירא נשלל הרישיון. להופעה הזאת לא הגענו, אבל מצאנו שם.

5. מה אתם שואפים לעשות מבחינה מוזיקלית?

אנחנו שואפים לכתוב אלבום שיקרא "זודיאק" ושיהיה בו שיר לכל מזל מגלגל המזלות. ולהופיע איתו בפלנטריום.

6. מה אתם עושים חוץ מלנגן?

שנינו עובדים כעורכי וידאו. נדב מנהל אורח חיים טיבעוני ומטפל בגינת הירקות שלו בחצר. עירא מנגן בלהקת לילי פרנקו.

7. ממה אתם מושפעים?

גל חדש של שנות ה-80. סרטים של דיסני. פיזיקת קוונטים. פרנק זאפה. קראפטוורק.

8. איזה אלבום הייתם לוקחים לנסיעה בכיוון אחד למאדים?

אנחנו ממש אוהבים את האלבום "Fever Ray" של Fever Ray כי שמענו אותו לראשונה בהופעה חיה בברלין והיינו דלוקים על אסיד, ועכשיו כל פעם שאנחנו שומעים את האלבום הזה יש לנו פלאשבק.

9. איזה אלבום הייתם מוחקים מדפי ההיסטוריה האנושית?

חס וחלילה.

10. איזה אמן הייתם רוצים לחמם ולמה?

בני המה, הלהקה המדהימה של אהד פישוף וישי אדר, שהקדימה את זמנה והייתה להשראה הכי גדולה שלנו.

11. מה עוד תרצו להוסיף, בלי קלישאות או קידום עצמי?

אם אתם ערים ועיניכם פקוחות לרווחה, תראו שהקיום זה דבר שפשוט קורה. לכן כשמקשיבים למוזיקה, לא נאחזים בזיכרון העבר או במחשבות על העתיד. מקשיבים רק לצלילים בזמן שהם נחשפים. שימו לב לתזוזות ברגעי האמת. הבודהיסטים קוראים לזה: טה טה טה.

הופעות קרובות

20.10, במת האינדיטרוניקה, אינדינגב

התגובות סגורות.