The Aprons בראיון: "לא תמצאו אותנו עם סינר במטבח"

נתקלתי בלהקת The Aprons בהופעה לפני כמה שנים. היתה שם רק באסיסטית שישבה על כיסא (טליה פרי) ומתופפת (חוה כהן), שתיהן שרו. והמינימליזם הזה יצר צלילים מכושפים שקשה להגדיר מעבר לז'אנר הגנרי "אינדי" או "פופ חלומי". אלבום הבכורה "Sound Stains" מ-2012 הגשים את החזון המוזיקלי של ההרכב ונשמע כמו יצירה טרייה מאיסלנד, וקליפ הנושא של האלבום זכה לעשרות אלפי צפיות בזכות האנימציה המושקעת שלו. עכשיו כשהלהקה חוזרת עם אלבום חדש וקמפיין גיוס מוצלח בהדסטארט, תפסתי אותן במייל לברר את הסיפור מאחורי ההרכב, איך הן יוצרות את הקליפים המושקעים, ומה קרה אחרי שהן נתנו את האלבום שלהן לג'וני גרינווד מרדיוהד.

אז, איפה אתן ומה עשיתן לפני שהתחלתן לענות על הראיון?

אנחנו בדיוק אחרי סשן צילומים לבלקוני טיוי על הגג של גן העיר בתל אביב. היה ממש כיף הרגשנו קצת כמו הביטלס.

לא הצלחתי למצוא הרבה מידע על האייפרונס. תוכלו לספר לנו איך נפגשתן והקמתן את הלהקה ומדוע בחרתן להקרא הסינריות?

נפגשנו לפני כ-15 שנה. שני אנשים שאינם קשורים זה לזה, הכירו ביננו במהלך שבוע אחד, אז כפי הנראה נועדנו להיפגש. התחלנו לנגן יחד רק לפני שבע שנים. טליה כבר ניגנה בשתי להקות, אליוט ופיץ וחוה למדה תופים ערב אחד החלטנו סתם לנגן יחד. כבר בהתחלה יצא לנו שיר שממש אהבנו ומשם הכל התחיל. מהר מאוד הסתבר לנו שאנחנו נותנות השראה אחת לשנייה ליצור עוד ועוד שירים, ושיש לנו ויז'ן מוזיקלי משותף שנובע מאיתנו באופן טבעי כשאנחנו יוצרות ביחד. את שם הלהקה בחרנו מתוך עולם דימויים נשי אבל בהפוך על הפוך: אף אחת מאיתנו לא יודעת לבשל ולא תמצאו אותנו עם סינר במטבח.

פניתן להדסטארט בשביל לגייס כסף לאלבום הבא מדוע החלטתן לעשות זאת מאשר לממן אותו עצמאית?

את מרבית ההוצאות על הפקת האלבום החדש מימנו מכיסינו. כעת נותר עוד סכום שיש להקצות להוצאות כמו יח"צ, הוצאת סינגל, הדפסה וכיוצא בזה. אחרי הרבה לבטים, החלטנו לעשות הדסטארט כיוון שהיום מושג החנויות תקליטים כבר כמעט ולא קיים, ואחוז ניכר מהרכישה של תכנים מוזיקליים נעשה אונליין. נראה כי ההד סטארט הוא דרך מעולה לשווק את האלבום וגם להנגיש אותו לקהל הפוטנציאלי שלו והחלטנו לסמוך על קהל האוהדים שלנו שירכוש אותו מראש.

לסינגל החדש שלכן, "Day Off", יש ווייב מאוד פסיכדלי. האם זה מייצג את האלבום? למה עוד אפשר לצפות?

קשה לאמר שהוויב הפסיכדלי מייצג את האלבום. השיר הספציפי הזה הלך לכיוון הזה וכל שיר בעצם ביקש את הכיוון שלו. עבדנו על כל שיר בנפרד לפני שנכנסו להקלטות אז יצא שהאלבום מאוד מגוון אבל עדיין שומר על הקו המייצג שלנו.

הסינריות: מפרגנים יותר בחו"ל

הסינריות: מפרגנים יותר בחו"ל

הקליפים שלכן מאוד מושקעים ויש להם ניחוח מכושף שכזה. איך אתן יוצרות אותם?

הקליפ הקודם שלנו, "Sound Stains", אשר מלווה את שיר הנושא מתוך האלבום הראשון היה הזדמנות מדהימה שנקרתה בדרכינו. צמד היוצרים לירן ושי גולדברג פנו אלינו עם חזון שלם ומושלם לקליפ שהם רצו לעשות לשיר שלנו. כמובן ששמחנו והסכמנו מיד. הם טרחו על הקליפ הזה שנה שלמה עם צוות של כ-40 יוצרים מוכשרים נוספים ויצרו את הקליפ המופלא הזה שהכה גלים בכל מקום אליו הגיע. בקליפ החדש, ששחררנו לא מזמן, ל"דיי אוף" (הסינגל הראשון מתוך האלבום החדש), היה לנו ברור שאנחנו רוצות לשמר את האווירה הקסומה מהקליפ הקודם, אבל בשפה קצת שונה. בחרנו לאזכר את הדמויות מהקליפ הראשון, אבל עם טוויסט. הפעם הבנות חוזרות ליער כדי לסגור מעגל. את הקליפ ביים בני אסטרליס ואנחנו מאוד מרוצות מהשפה הויזואלית שהוא הגיע אליה .

אחד משירי האייפרונס נבחר לטריילר של הסרט "עלטה". איך זה קרה? האם קיבלתן הצעות שוות בעקבות ההזדמנות הזו?

הבמאי של הטריילר פנה אלינו מהיכרות עם המוזיקה שלנו ובעקבות הטריילר הישראלי פנו אלינו המפיצים משאר העולם וביקשו להשתמש בשיר לטריילר שלהם. זה היה מאוד מרגש לקבל פניות מקוריאה, ברזיל צרפת ועוד. אנחנו לא בטוחות אם יש קשר אבל בהמשך פנו אלינו מההפקה האמריקאית של מחוברים וביקשו מאיתנו שני שירים לשני פרקים של הסדרה.

אתן פועלות במקביל גם בארץ וגם בחו"ל. איך אתן מרגישות שמתייחסים למוזיקה שלכם בארץ לעומת שאר העולם? יש מקומות מסוימים על הגלובוס שבהם התחברו אליה יותר?

יש תחושה שבחו"ל התגובות יותר מפרגנות. אולי סוג המוזיקה הזה מתאים יותר לחו"ל וכמובן שיש את עניין השפה. זה טבעי שמוזיקה באנגלית תתקבל יותר בקלות בחו"ל. כל פעם מפתיע מחדש ומאוד מרגש לשמוע שמישהו מהצד השני של הגלובוס מתחבר ומתרגש ממה שאתה עושה. מישהו פעם כתב לנו שהוא היה רוצה ששיר שלנו יתנגן בלוויה שלו.

קראתי בראיון לאתר IDIOTEQ שפגשתן בארץ את ג'וני גרינווד, גיטריסט רדיוהד וגם אחד מההשפעות שלכן, ושנתתן לו את האלבום שלכן. איך זה הרגיש? איך הוא הגיב? שמעתן ממנו מאז?

לתת לג׳וני גרינווד את האלבום הרגיש כמו לחזור להיות טינאייג'רית שמעריצה מוזיקאי: התרגשות מהולה בחשש. הוא היה ממש חמוד ואפשר היה להרגיש שגם הוא נבוך מהמעמד. אין לנו מושג אם הוא שמע את האלבום ולצעירנו עדיין לא שמענו ממנו.

מה התכניות של הסינוריות לעתיד הקרוב?

אנחנו מתכוננות למופע ההשקה שיערך ביולי. כיוון שבהקלטות האלבום, שתינו ניגנו את רוב התפקידים בעצמינו, ולא נוכל לשחזר זאת בהופעה חיה, החלטנו להרחיב את ההרכב וצרפנו אלינו שני נגנים נוספים לצורך המופע (ירון מלול ורועי נשיא) - אנחנו בעצם ארבעה נגנים שמחליפים ביניהם כלי נגינה תוך כדי הופעה.

יש עוד משהו שתרצו להוסיף, בלי קלישאות וקידום עצמי?

אל תאכלו חיות!

האייפרונס יופיעו ביום שישי ה-6.5 בהאוס אוף מארלי בשעה 13:30, דיזינגוף סנטר בניין A קומה שנייה – כניסה חינם

התגובות סגורות.